Hamide Şebnem Köken

BLOG

It is Possible to Take Beautiful Photos with Mobile Phone!

gezginfoto-5

Cep telefonlarının fotoğraf çekme özellikleriyle olan tanışıklığımız bulanık ve düşük çözünürlüklü görüntülerle başladı. Tıpkı Dijital SLR makinelerin ilk dönemleri gibi, heyecan veren ama ihtiyacı karşılamaktan epey uzak olan yapısı umutlarımızı başka bahara bırakmıştı ki o baharın çok da uzak olmadığını gördük.

Muhteşem ama bir o kadar da büyük ve ağır, (dolayısıyla dikkat çeken) SLR fotoğraf makinelerinin giremeyeceği alanlar var. Hadi kabul edelim her ne kadar kaliteli sonuçlar verse de çocuğumuzla şakalaşırken ya da günlük hayatın rutini içinde bu ağır cihazları tercih etmiyoruz ya da edemiyoruz. Kimi zaman da, insanları fotoğraflarken dikkat çekmemek adına en doğru çözüm kompakt fotoğraf makineler oluyor.

Chase Jarvis, iPhone fotoğrafçılığı üzerine yazdığı kitabının başlığında: “En iyi fotoğraf makinesi yanımızdaki makinedir.” diyor. Her koşulda istesek de istemesek de yanımızdan ayırmadığımız cep telefonlarımız, internette anında paylaşım yapma imkanı da sunduğundan yakın özellikler gösterdiği kompakt makinelerin yerini almak üzere.

Herkese bir cep telefonu

Çok kısa bir zaman içinde dünyadaki telefon sayısının dünyadaki insan sayısını geçmesi bekleniyor. Artık her telefonda iyi ya da kötü (çoğu zaman ortalama üstü) bir kamera sistemi var. Bu da her cep telefon sahibini otomatik olarak bir fotoğrafçı yapıyor. Çoğu cep telefonunun sürekli online olduğunu da düşünürsek, sosyal medyanın fotoğraf ve videoyu bünyesine nasıl bu kadar çabuk entegre ettiğini anlayabiliriz. Facebook kullanıcıları siteye her gün ortalama 250 milyondan fazla fotoğraf yüklüyor. Flickr’a günde ortalama 3,5 milyon, Instagram’a ortalama 55 milyon fotoğraf yükleniyor. Yeni eğilim, geleneksel fotoğrafın hakim olduğu pek çok alanı kökten değiştiriyor.

Tüm iletişimini dijital ortamda gerçekleştiren bir nesilden bahsediyoruz. Basılı fotoğrafa olan ilgi ve ihtiyaç gittikçe azalıyor. Yalnızca dijital ortamda yayınlanacak bir fotoğrafın sahip olması gereken çözünürlüğü pek çok cep telefonu sağlayabiliyor. Üstelik yine cep telefonlarına yüklenebilecek çoğu ücretsiz uygulamalarla ve filtrelerle fotoğrafların görüntüleri daha profesyonel ve dikkat çekici bir hale getirilebiliyor. Cep telefonu fotoğrafları öyle büyük bir market halinde geldi ki ticari fotoğrafların gelecek planları cep telefonları üzerinden yapılmaya başlandı. Stok fotoğrafı satan siteler, cep telefonu fotoğrafları için kolları sıvamaya başladı. Büyük şirketler reklam kampanyalarını instagram gibi cep telefonu fotoğrafçılarının bir araya geldiği geniş sosyal topluluklar üzerinden yapmaya başladı.

Instagram’dan foto takip

Haber fotoğrafı için gerekli olan ‘o an’ orada olma ve fotoğrafın çok hızlı bir şekilde haber merkezine ulaşması gerekliliği cep telefonları sayesinde herkes için mümkün. 2012 yılında Amerika’yı kasıp kavuran Sandy kasırgası ‘vatandaş foto muhabirliği’ olarak adlandırılan sürecin işlediği en belirgin örneklerden biri. Time dergisi kasırgayı fotoğraflamak için 5 kişilik bir Instagram kullanıcısı ekip kurdu ve ortaya kasırgayı farklı yönleriyle fotoğraflayan güzel bir albüm çıktı. Time, Kasım sayısında bu fotoğraflardan birini kapağına da taşıyarak bir ilke imza attı.

Kasırga esnasında Instagram’da rekor sayıda fotoğraf paylaşıldı. #Sandy etiketini kullanarak yapılan paylaşımlarda, 800.000’in üstünde görsel, sunuculara yüklendi ki bu rakam daha önceki en popüler etiketler ortalamasının neredeyse 10 katı.

Hızla ilerleyen bu süreç, aynı zamanda pek çok fotoğraf sanatçısı için tedirgin edici. Gereksiz ve kötü diyebileceğimiz milyonlarca fotoğrafa maruz kalıyoruz. Aşırı filtre uygulamalarıyla ‘süslenmiş’ bu fotoğraflardan rahatsız olmamız için profesyonel fotoğrafçı olmaya da gerek yok üstelik. Ancak durum bu kadar iç karartıcı değil. Cep telefonu doğru kullandığında, sanatçılar için farklı imkanlar ve farklı anlatım tarzları da sağlıyor.

Pulitzer ödüllü foto muhabir Damon Winter, akıllı telefonlara yüklenen popüler fotoğraf programı “Hipstamatic” ile çektiği fotoğraflarla “Pictures of the Year” (Yılın Fotoğrafları) yarışmasında ödül aldı. ABD’nin Afganistan’daki operasyonları esnasında askerlerin hayatını fotoğraflayan Winter böylece ilk defa cep telefonu aracılığıyla çekilen fotoğraflarla uluslararası alanda saygın bir yarışmada derece almış oldu.

Sonuçta kamera sadece bir araç önemli olan fotoğrafın kendisi ve biraz özenle daha iyi fotoğraflar çekmek mümkün. İşte birkaç faydalı ipucu:

1)Fotoğraf = Işık

Hangi makineyi kullanırsanız kullanın ışık kötüyse fotoğraf da genelde kötüdür. Sadece estetik olarak değil aynı zamanda düşük ışık ortamında cep telefonlarının performansları da düşük olacağından iyi aydınlatılmış ortamlarda fotoğraf çekmeye dikkat edin. Kameranın flaşını kullanarak dolgu ışığı elde edebilirsiniz. Ama unutmayın ki en etkili ışık yanal ışıktır. Objenize doğrudan güneş ışığı vurmamasına dikkat edin. İç çekimlerde, objenizi pencere yanına taşımak başarılı sonuçlar verecektir.

2)Makineyi sarsmayın

Sabit bir nesneye yaslanarak, makineyi sabit bir yere bırakarak ya da tripod kullanarak sarsıntıları azaltabilirsiniz. Cep telefonlarında deklanşöre bastıktan sonra fotoğraf çekilinceye kadar kısa bir gecikme olur. Bu sebeple fotoğrafı çekerken biraz daha uzun sabit kalmaya dikkat edin.

3)Objeye olabildiğince yaklaşın

Cep telefonları standart olarak geniş bir açıya sahiptirler. Kamera üzerinden yapacağınız zoom dijital zomdur. Yani sadece matematiksel bir işlem yapar ve elde ettiğiniz görüntünün kalitesini düşürür. Bazı cep telefonu modellerine adapte olan objektif seçeneklerini de satın almayı düşünebilirsiniz.

4)Makinenizi iyi tanıyın

Beyaz ayarı yapılabiliyor mu? Ayarlarınızı değiştirin. Çözünürlüğü ve kalite ayarlarını en yüksek düzeyde tutun. Tüm fonksiyonları keşfedin. Makine ile gelen kullanım kılavuzunu dikkatle okuyun. Şaşırtan özelliklerle karşılaşabilirsiniz.

5)Çok fotoğraf çekin

Farklı açılar deneyin. Alt açı, üst açı, yakın çekim… Hangisinin güzel olacağını o an bilemezsiniz. Ama paylaşırken en güzel bir fotoğrafı paylaşmaya özen gösterin.

6)Fotoğraf çekim tekniklerini ve kuralları öğrenin

Kompozisyon, altın oran, bakış boşluğu gibi.

7)Fotoğraflarınızı işleyin

Bunun için cep telefonlarında kullanabileceğiniz pek çok ücretsiz uygulama var. Bilgisayarınıza üzerinden de fotoğraflarınız üzerinde düzenlemeler yapabileceğinizi unutmayın.