Hamide Şebnem Köken

BLOG

Photographing Kids

sebnem-koken-cocuk-fotografi-1

Hepimizin fotoğraf albümünde çocukluk zamanlarımızdan kalma, keşke hiç çekilmeseydi dediğimiz en azından 1 fotoğraf vardır. Pek çoğu da bakışlarımızdan girdiğimiz biçimlere, anlamlandıramadığımız bir dizi “an” koleksiyonundan ibarettir. Bu konuda aile büyüklerimizden pek çok bahane duymak mümkün.. Ama herkesin kolayca edinebileceği dijital fotoğraf makinelerini ve elimizin altındaki sınırsız bilgi kaynağını düşününce, bizim çocuklarımıza sıralayacak fazla bir bahanemiz olmayabilir. O halde çocuklarımızın arkadaşlarına göstermekten gurur duyacağı fotoğraflar için kolları sıvamanın tam zamanı…

sebnem-koken-cocuk-fotografi-2

  1. Çocuğu fotoğrafa dahil etmek..

Çocuk fotoğrafı çekmek hem çok basit hem de çok zor bir uğraş… Basit çünkü kadrajınızın kahramanı çok sevimli ve fotoğrafı doğru bir şekilde çekmeyi başarırsanız fotoğrafınız her durumda güzel olacaktır. Çok zor çünkü başetmeniz gereken kıpır kıpır ufaklık sizinle çoğu zaman işbirliği yapmayacaktır. “Dur, poz ver” çocuklarda pek de işe yaramaz. O yüzden ilk ve en önemli şey çocuğu fotoğrafın içine çekmeyi başarabilmek… Bunun için de öncelikle ortamı onun eğleneceği bir hale getirmelisiniz. Rahat edebileceği aydınlık bir mekân oluşturmalı tüm ekipmanlarınızla hazır ve nazır çocuğu ve keyifli bir anını beklemelisiniz.

Çocuk henüz bebekse, fotoğrafı çekeceğiniz odanın sıcaklığı bebeğin ihtiyacı doğrultusunda düzenlenmiş olmalı… Karnı tok ve uykusunu almış olmalı ki çekim boyunca biçimden biçime giren bir yüz ifadesine maruz kalmayın. Oyuncaklar çoğu zaman en büyük dostunuz olacak… Çocukların dikkati çok çabuk dağıldığından dikkatleri sizin yerinize oyuncaklara yöneltmek daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Fotoğrafı çektiğiniz çocuk kendi çocuğunuz değilse size yardımcı olmaya hevesli ebeveynler oldukça önemli…Çocuğu rahatlatmak için yanınızda olmalarında fayda var. Bazen kameranın arkasında çocuğu eğlendiren hareketler yapabilirler ya da doğrudan onlarla oyun oynayabilirler. Eğer ebeveynler orada bulunmuyorsa bir yardımcıya ihtiyacınız olabilir.

Ortam ile ilgili tüm şartlar sağlandıysa yapılacak en basit şey çocuğu bir oyunun ya da aksiyonun içine çekmek. Ve duruma verdiği tepkileri fotoğraflamak… Ben genelde çocukları eğlendirmek ve dikkatlerini çekmek için fotoğrafa zıplatarak ve döndürerek başlarım. Bu kadar büyük bir hareket sonucunda net fotoğraflar elde etmek çok zor ama çoğu zaman bu durum tüm gerilimi ortadan kaldırır ve sonrasında eğlenceli bir çekim gerçekleştirebilirsiniz.

Çocukla biraz vakit geçirince ve diyalog halinde olunca birçok figür de kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bu aşamada çocukların fikirlerine açık olmak lazım. Çoğu zaman sizden daha yaratıcı olabilirler. Normalde “gülümse” demek çocukları gülümsetmeye yetmez ama bazı çocukların mimikler konusunda çok yetenekli olduğunu göreceksiniz. Kızgınlıktan şaşkınlığa çok farklı yüzlerle karşınıza çıkıp sizi şaşırtabilirler. Özellikle böyle çekimlerde fotoğrafları onlara da göstermek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu fotoğrafları ya da ardarda çektiğiniz aksiyonun farklı zamanlarını kolaj haline dönüştürmeyi de düşünebilirsiniz.

Ve tabii ki çocuklar arada sıkılacaklar. Buna en baştan hazırlıklı olmak lazım. Çekime mola verebilirsiniz, erteleyebilirsiniz ya da tamamen iptal edebilirsiniz… Sonuçta önemli olan çocuğun mutluluğu bunu unutmamak lazım.

sebnem-koken-cocuk-fotografi-3

  1. Işıklandırma

İyi bir fotoğraf için doğru ve yeterli bir ışık kaynağına ihtiyacımız var. Eğer evde çekim yapılacaksa evin en aydınlık noktası tercih edilmeli. Pencere kenarları günün en aydınlık saatlerinde yeterli ışığı sağlayabilir. Ev karanlıksa dış çekim düşünülebilir. Yeşil parklarda ve geniş alanlarda evde asla yakalayamayacağınız güzel kareler elde edebilirsiniz. Işık kaynağı olarak kamera üstündeki flaş aklınıza gelebilir ama çocuk küçükse gözlere zararı olabileceğini unutmayın. Zaten karşıdan gönderilen flaş ışığıyla çekeceğiniz fotoğraflar tatsız, boyutsuz olacaktır. Uzak durmakta fayda var. Stüdyoda kullanılan flaş ışıkları için durum çok farklı tabi ama bu profesyonel bir fotoğrafçılık alanı ve bu yazının ilgi alanı dışında yer alıyor.

  1. Kamera ve Kamera Ayarları

Işığınız yeterliyse cep telefonuyla ya da kompakt makinenizle de başarılı fotoğraflar elde edebileceğinizi unutmayın. Eğer D-SLR kullanıyorsanız “Aperture Priority” yani “Diyafram Öncelikli” modu seçerek alan derinliği üzerinde hakimiyet sağlayabilirsiniz. Eğer ortamdaki ışık çok azsa hızlı lenslere (f/1,4 f/1.8, f/2.8) ihtiyacınız olacak. ISO’yu yükselterek de fotoğrafın bulanık çıkmasını engellemeye çalışabilirsiniz. Fotoğrafınızda biraz noise (kirlilik) oluşur ama Lightroom, Photoshop gibi programlarla bu kirliliği kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

Çocuğu fotoğraflamak bir nevi spor musabakası takip etmek gibidir. Bolca aksiyonun döndüğü bu ortamda doğru fotoğrafı yakalamak için çok kare çekmelisiniz. Ciddi bir hareket olmasa bile bir çocuğun yüz ifadesi bir yetişkine göre çok daha hızlı değişir ve tüm bu duygu geçişlerini yakalayabilmek için yine ardarda fazla sayıda fotoğraf çekmeniz gerekir. Bunun için makinenizin sürekli çekim modunu kullanabilirsiniz.

Fotoğrafların daha net çıkması için kullanabileceğiniz basit bir kural var. Bunu sadece çocuk fotoğrafı çekerken değil her zaman uygulayabilirsiniz. Diyelim ki lensiniz 100 mm ve elde fotoğraf çekiyorsunuz…. Başlangıç olarak enstantaneniz 1/100 den daha hızlı olmalı. Enstantane hızı arttıkça net çekme ihtimaliniz de artmış olur.

20 mm 1/20
50 mm 1/50
300 mm 1/300 … gibi

sebnem-koken-cocuk-fotografi-4

  1. Farklı Açılar

Çocuklar bizden kısa oldukları için farkında olmadan hep üst açıdan fotoğraflanırlar. Oysa üst açı fotoğraf çekeni anlam olarak hükmeden, üstün bir duruma taşır çocuğu da tam tersi bir konuma iter. İstemeden oluşan bu anlam çocuk fotoğraflarında itici olabilir. Bu sebeple çocukları fotoğraflarken onların seviyesinden fotoğraf çekmeyi unutmamak gerekir. Hatta tam tersi yere uzanmak ve onları tamamen farklı bir noktadan fotoğraflamak ilginç fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır. Yaklaşın, uzaklaşın, farklı kadrajlar deneyin, bol bol fotoğraf çekin… Elinize tatlı bir çocuk geçmişken her fırsatı değerlendirin muhakkak güzel fotoğraflar elde edeceksiniz.

  1. Siz de eğlenin!

İyi fotoğraf çekeceğim derken kendinizi heder etmeyin. Çocuklarla vakit geçirmek dünyanın en eğlenceli şeylerinden biri. Kendinizi bu oyuna bırakın gitsin. Merak etmeyin birkaç deneme ve biraz emekle gelecekte bakmaktan keyif alacağınız anıları fotoğrafladığınızı göreceksiniz.

sebnem-koken-cocuk-fotografi-5